Протяте каміння

         Дивовижне природне утворення «ПРОТЯТЕ КАМІННЯ» – це група скель, утворених з розбитих пластів пісковика та пронизаних різноманітними отворами і ходами всередині. Розташовані у півтори години пішого ходу від перевалу Німчич на гірському хребті у міжріччі річок Виженка і Смугарів.

        Про утворення цього дива природи та про виникнення його назви розповідає легенда. Відповідно до неї у давні часи горяни не мали зручного шляху, щоб спуститися з гір у долину. Пізніше вони знайшли для цього зручний вихід: нагрівали в казанах воду і виливали її на скелі. У такий спосіб у нестійкому пісковику утворилися «протяті», тобто проходи, які й дали назву  у рочищу. Від  нашого готельного комплексу ми ідем у  напрямку до перевалу Німчич.

         На перевалі Німчич піднімаємося угору в південному напрямку грунтівкою ,  дорога веде до хутора Хорови – невеликого гуцульського присілка  . Піднявшись на невеликий хребет над перевалом, дорога йде прямо. Ми ж повертаємо праворуч на стежинку, що веде повз капличку, огинаючи із заходу гору Просічна. Через кількасот метрів починається буковий ліс, пройшовши скрізь який у південному напряму, незабаром побачимо скелі.

         Особливу увагу звертає на себе Соколине Око – найцікавіша з скальних груп Протятого Каміння. Соколине Око являє собою кам’яну арку, що дійсно нагадує око, розташовану в скелі висотою близько 40 метрів. Верхня плита каменя утворює циганську аркаду, з-під якої на дно каньйону веде крутий схил. Крім того, біля підніжжя скелі з північного боку знаходиться маленька трикамерна печера, до якої можна потрапити через два входи-отвори. Два інші отвори, які є значно вужчими за перші, пробираються скрізь скелю і виходять із її східного боку. На вершині скелі утворено природній резервуар, що має діаметр і глибину приблизно 70 сантиметрів. А на найвищому місці видовбаний рукотворний покажчик сторін світу.     

         Поруч – ще одне «соколине око»: І ще одне: Рухаючись у західному напрямку, зустрнемо по дорозі ще декілька великих скельних груп. Ці скелі утворились з розбитих пластів пісковику і, нібито, насунуті один на одного. Скелі вражають своєю величчю, висота каміння складає подекуди 40 – 50 метрів. Деякі скелі мають цікаву структури гірської породи: А деякі мають наскальні малюнки: Пройшовши ще декілька сот метрів у південному напрямку, побачимо ще одну групу скель Протятого Каміння. Ця група кам’яних глиб нагадує величезну гальку. Краєвиди навколо. Папороть. Через двісті метрів починаються хатинки хутора Бедіїв – присілка села Розтоки, що складається всього з декількох садиб. За хатинками стежка праворуч приведе скрізь каскад водоспадів до села Розтоки.